اسکندر

اسکندر مقدونی

به نظر می‌رسد شاگرد یه فیلسوف باید فیلسوف باشد البته این فرمول همیشه جواب نداده حداقل در مورد شخصی مثل ارسطو استاد اسکندر . او نشان داد که شاگرد یک فیلسوف می تواند اسکندر باشد شخصی که زندگی 33 ساله او پر است از ابهامات . اسکندر در تاریخ شخصی است مرموز در جایی اورا اسکندر گجسته مینامند در جایی اورا اسکندر کبیر در جایی او را سردار بزرگ می خوانند ور در جایی اورا فردی ترسو و هوس باز گاهی اورا در ردیف خدایان و از نوادگان اشیل می گویند و در جایی او را فاتح بزرگ که توانست امپراتوری بزرگ هخامنشی را از بین ببرد یاد میکنند.

ٰٰٰٰٰبه راستی سوالاتی زیادی در زندگی اسکندر وجود داد.

مادر او کیست و اسکندر چگونه متولد شد می گویند فلیپ پدراسکندر هفت همسر داشته در مدتی که المپیاس همسر او بوده و اسکندر را بدنیا اورده .دربارهٔ تولد و کودکی اسکندر چندین افسانه نقل کرده‌اند. بنا به گفتهٔ پلوتارک، زندگی‌نامه‌نویس یونان باستان، المپیاس در شب زفافش خواب می‌بیند که صاعقه‌ای به رحمش اصابت می‌کند و شعله‌ای را می‌افروزد که زبانه‌هایش «دور و نزدیک» را در بر می‌گیرند و سپس خاموش می‌شود. گفته می‌شود که فیلیپ نیز چندی پس از ازدواج با المپیاس خواب می‌بیند که رحم همسرش را با مهری که تصویر یک شیر بر آن نقش بسته‌است مهر و موم می‌کند. پلوتارک تفسیرهای گوناگونی برای این رؤیاها ذکر کرده‌است از جمله آنکه: المپیاس پیش از همبستری با فیلیپ باردار بوده‌است و این امر از مهر و موم کردن رحم او فهمیده می‌شود، یا اینکه زئوس پدر اسکندر بوده‌است. مفسران باستان دربارهٔ اینکه آیا المپیاس جاه‌طلب داستان اصل و نسب اُلوهی اسکندر را ترویج داده‌است متفق‌القول نیستند؛ برخی بر این باورند که او موضوع را به اسکندر گفته‌است و برخی دیگر نیز بر این عقیده‌اند که او اعلام این موضوع را بی‌عفتی می‌دانسته و سکوت اختیار کرده‌است.در برخی از روایتها مادر او را ایرانی مینامند البته به گمانی می گویند اسکندر پس از فتح ایران خود این شایعه را به راه انداخته به تواند راحتر بر ایرانیان حکومت کند.

آیا اسکندر ذوالقرنین است؟


ذوالقزین فرمانروایی از دوران باستان بوده که در کتاب قران و تورات از او یاد برده شده است. برخی خصوصیاتی که از ذوالقرنین برده شده را با اسکندر مطابقت میدهند یکی از دلایلی که مخالفان این نظریه این ادعا را رد میکنند این است که از ذوالقرنین به عنوان پادشاه به نیکویی یاد شده و او را یکتا پرست و عادل معرفی میکند ولی اسکندر شخصیتی خوشنام در تاریخ نبود.

فتح ایران ؟


اسکندر را فاتح ایران میدانند او برای تهیج سربازان یونانی (به علت آتش کشیدن شهر آتن توسط خشایار ) تصمیم گرفت از همان راهی که خشایار شاه به یونان آمده بود یعنی از رها داردانل راهی پارس شود اسکندر در طی جنگ های بسیاری که عمده ترین آنها سه جنگ بزرگ : داردانل ،نبرد ایسوس و نبرد گوگمل بودند موفق میشود بر سپاه هخامنشی پیروز شود و وارد پایتخت آن در شوش بشود و تخت جمشید را به آتش بکشد و به مدت هفت سال بر ایرانیان حکومت کند.
بسیاری فتح ایران را توسط اسکندر دروغ بزرگ تاریخ میدانند حتی مقدونیه را که اسکندر از ان برخواسته را بخش کوچکی از مصر باستان میدانند به راستی چگونه می توان باور کرد که جوانی سی ساله می تواند بزرگترین امپراتوری تاریخ را شکست دهد.

مرگ اسکندر
اسکندر به گواه تاریخ در سی دو سالگی اتفاق افتاده گویند بعد از فتح ایران سودای عربستان را در سر داشته و سپاهیانش را برای جنگ به عربستان میبرد که در میانه راه میمیرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *