تاثیر خاک بر سیستم ایمنی بدن

خاک بازی کودکان

تاثیرات خاک:کارهای جدیدیی بر روی نمونه های ازمایشی ( انسانها و موشها)  انجام شده که چگونه تاثیر خاک و قرار گرفتن در برابر میکروبهای محیطی در محافظت از بدن در برابر بیماری های التهابی کمک میکند.

نمونه های آزمایشی

در طول جنگ جهانی دوم در فنلاند بخش  گسترده از خاک را به اتحاد جماهیر شوروی واگذار کرد. در نیمه دوم قرن بیستم ، طرف فنلاند مدرن شد ، در حالی که مردم طرف اتحاد جماهیر شوروی  تا قرن 21 یک سبک زندگی سنتی را حفظ کردند. 

این دوگانگی سبک زندگی در میان افرادی که در مرز بین فنلاند و روسیه زندگی می کنند ، داده های ارزشمندی را   در مورد ارتباط انسان با طبیعت را ارايه میدهد – به ویژه در رابطه با قرار گرفتن در معرض محیط زیست و تاثیر خاک در سلامت ایمنی. 

 طبق مطالعه‌ای که توسط محققان دانشگاه هلسینکی انجام شده ، شیوع آلرژی درمناطق مرزی طرف فنلاند  موسوم به کارلیا به طور قابل توجهی بیشتر از افرادی است که در طرف روسیه زندگی می کنند.در سال 2011  یمانولوژیست ، نانا فیرویست به کمک تیم تحقیقات دانشگاه هلسینکی در پی آن بودن دلیل این موضوع را دریابند.

این گروه مشکوک بودند که اختلاف در بروز آلرژی بین دو طرف مرز فنلاند و روسیه ممکن است ارتباطی با قرار گرفتن در معرض میکروبهای محیطی داشته باشد. 

فرضیه های گذشته

اکولوژیست فقید ایلکا هانسکی از دانشگاه هلسینکی به همراه محققان بیمارستان مرکزی دانشگاه هلسینکی ، تاری هاتالا و لنا فون هرتزن اخیراً فرضیه ای را ارائه کردن به نام تنوع زیستی و  اظهار داشتند که که تنوع زیستی (زندگی در مناطق مختلف شهری یا روستایی) بر تنوع میکروبی در محیط های زندگی انسا ن تأثیر می گذارد.به گفته آنها در کشورهای توسعه یافته سرتاسر جهان تغییر در ترکیب میکروبیوم و  از بین رفتن تنوع زیستی جهانی یکی از مهمترین دلایل اختلال در تنظیم سیستم ایمنی بدن انسان و در نتیجه افزایش بیماریهای آلرژیک و التهابی است. 

این فرضیه بر اساس فرضیه ای ، در اواخر دهه 1980 و 90 توسعه یافته است ،  در آن دوره محققان دریافتند سبک زندگی در دنیای مدرن که در آن همه چیز تمیز و استریل است و قرار گرفتن در معرض باکتری ها محدود است.  با شیوع بیماره وتب یونجه و سایر اختلالاتی که مربوط به عملکرد سیستم ایمنی میشود مرتبط است. 

تحقیقات اخیر

بعداها ، گراهام روک ، میکروبیولوژیست و ایمونولوژیست دانشگاه کالج لندن ، با کمک  فرضیه “دوستان قدیمی” خود ، نظر مشابهی را اتخاذ کرد ، که بیان می کند انسانها – و به ویژه سیستم ایمنی آنها – وابسته به میکروبهایی هستند که ده ها هزار سال است با آنها هم زیستی می‌کند. روک می گوید : “سیستم ایمنی یک سیستم یادگیری است.”

این تیم در فنلاند از آن زمان مشغول کشف مکانیسم هایی است که میکروب های محیطی بر روی سیستم ایمنی بدن انسان تأثیر می گذارند. یک مورد  می تواند از طریق میکروب های ساکن در بدن انسان باشد که به پیشرفت آلرژی ها مرتبط بوده است. این ایده در حال حاضر تا حدودی توسط داده های مطالعه کارلیا مورد اتبات است. در نمونه های فنلاندی دیده شده كه كودكانی كه در حومه مناطق اطراف جنگل و فضای سبز زندگی می كنند بسیار کمتر از كودكان فنلاندی در محیطهای بیشتر شهری  زندگی می‌کنندحساسیت نشان می دهند.

به طور خاص ، بچه های روستایی باکتری های بیشتری و متنوع تری بر روی پوست خود دارند که وفور ان به تقویت سیستم ایمنی بدنشان کمک میکند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *